مجید طلیمی/مشاور عالی رسانه
بسياري از پيشرفت هاي کشور، مرهون تلاش رهبر معظم انقلاب ، دولت و ملت سرافراز ايران اسلامي در سال هاي پس از انقلاب است، به‌طوري‌که پيشرفت‌هاي مربوط به قبل از انقلاب اسلامي چه از نظرتنوع موضوع و چه از نظر وسعت و گستره عمل، بحدي ناچيز بوده که در قياس با وضعيت فعلي کشور و حتي بسياري از کشورهاي هم سطح منطقه و جهان، قابل بحث و بررسي نيست.
بصيرت افزايي و ارتقاء معنويت در کشور يکی از بزرگترين و مهمترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي به شمار مي‌رود، اين موضوع از آن جهت حائز اهميت است که پس از انقلاب اسلامي، همگام با رشد کمي و کيفي هيیت‌هاي مذهبي، براي نخستین بار واژه‌هايي مانند؛ ايمان، تقوا، وحدت، ايثار و شهادت و موضوعاتي مانند؛ حج دانش‌آموزي و دانشجويي يا مراسم اعتکاف و امثال آن در جامعه مورد توجه جدي آحاد مردم به‌ويژه جوانان قرار گرفت که قبلاً هرگز در کشور مصداق نداشته است.
قبل از انقلاب اسلامي، ايران در عرصه توليد و علم و دانش فاقد جايگاه جهاني بوده و توليدات صنعتي و تکنولوژيکي آن نيز بسيار محدود و عمدتاً در حد مونتاژکاري خلاصه شده بود.

ساختار حکومتي و سياسي کشور نيز تا ۲۰۰ سال قبل از انقلاب، در بدترين شرايط ممکن قرار داشته است.
به گزارش حزب الله سایبر ؛ بررسي تنوع و حجم انتشارات در موضوعات مختلف، توسعه شبکه هاي داخلی و بین المللی صدا و سیما، احداث و توسعه فرهنگسراها ،مراکز فرهنگي و هنري، برگزاري نمايشگاه داخلي و بين المللي ، افزايش کمي و کيفي آثار نمايشي به ويژه در بخش فيلم و کسب موفقيت هاي جهاني در اين زمينه ، ارتقاء بينش و آگاهي‌هاي عمومي و اجتماعي در سطح جامعه، از مهمترين گام‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي به شمار مي روند.
بالندگي سياسي مردم و مشارکت جامعه در اداره امور حکومتي و برگزاري بيش از 40 انتخابات در۶ موضوع مختلف از جمله؛ انتخابات تعيين نوع نظام حکومتي، انتخابات قانون اساسي، انتخابات مجلس خبرگان، انتخابات رياست جمهوري، انتخابات مجلس شوراي اسلامي و انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، بيانگر اوج مشارکت مردم در اداره امور حکومتي و دستاورد استثنايي ديگري است که کمتر کشوري از آن برخوردار است.
توسعه مطبوعات و افزايش روزنامه‌ها در ايران از تعداد انگشت شمار موجود در قبل از انقلاب، به بيش از 2700 نشريه و افزايش احزاب از يکي دو حزب قبل از انقلاب به حدود۲۵۰ حزب و گروه سياسي، موضوع ديگري است که در کنار ۱۷هزار سازمان مردم نهاد(NGO) هرگز در کشور سابقه نداشته است و بيانگر گستردگي دامنه آزادي‌هاي سياسي در ايران معاصر است.
يکي از افتخارات غرور آفرين جمهوري اسلامي ايران، رشد روز افزون و حضور فعال کشور در عرصه‌هاي علمي است، پيشرفت در اين زمينه بقدري با سرعت انجام شده است که تا سال ۱۳۹2 بيش از ۲7 هزار اختراع در کشور ثبت شده است، همچنين پژوهشگران ايراني از نظر پژوهشي با ثبت بیش از 9 هزار مقاله علمي، در رديف شانزدهم توليد علم و در زمره دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفته اند.
افزايش بي‌سابقه ظرفيت دانشگاه‌ها از ۱۵ واحد دولتي به ۶۱۵ واحد ، تعداد دانشجويان از حدود ۱۷۵ هزار در قبل از انقلاب به بيش از 5 ميليون دانشجو پس از انقلاب اسلامي، افزايش تعداد مدارس از ۴۷ هزار به ۱۹۴ هزار واحد براي پاسخگويي به رشد دويست درصدي دانش آموزان ،مقابله با بيسوادي و ارتقاء سطح سواد از ۳۵% با سواد ابتداي انقلاب به ۸۸% و کسب جوايز بين‌المللي در اين زمينه، از مهمترين مصاديق پيشرفت و توسعه يافتگي در مسير نهضت نرم‌افزاري به‌شمار مي‌رود.
این در حالیست که ورود موفقيت آميز به عرصه علوم جديد مانند: ليزر، ميکرو الکترونيک، نانو تکنولوژي که رتبه هفتم جهاني را به خود اختصاص داده ، ورود به ساخت روبات و کسب موفقيت هاي جهاني در مسابقات روبوتيک، توسعه سخت‌افزاري و ساخت ابر رايانه، توسعه نرم افزاري و بهره برداري گسترده از علوم رايانه‌اي در کشور و کسب بیش از ۳70 مدال در المپيادهاي مختلف علمي جهان، بخش ديگري از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است.
افزايش تعداد پزشکان از ۱۵ هزار نفر به بيش از ۱۱۱۰۰۰ نفر و رفع کامل نياز کشور به جذب پزشک خارجي ، تغيير و تبديل کشور به قطب منطقه‌اي توريسم سلامت و پذيرش و درمان بيماران خارجي در انواع بيماري‌ها ، دستيابي به دانش کشت سلول هاي بنيادين، قرار گرفتن در رديف کشورهاي برتر پيوند کليه و درمان بيماري‌هاي چشمي، کسب تجارب ارزشمند براي مقابله با انواع عوارض و بيماري هاي ناشي از عوامل شيميائي، بخشي از مهمترين دستاوردهاي نوين بخش پزشکي کشور است.
کسب رتبه نخست توليد دارو در سطح خاور ميانه، توليد ۹۷% از داروهاي مورد نياز و صادرات دارو از جمله داروهاي بيوتکنولوژي، خود کفايي در ساخت انواع واکسن، ريشه‌کني فلج اطفال و ساير بيماري هاي فراگير، پوشش واکسيناسيون از۳۰% به ۱۰۰%، افرايش تعداد بيمارستان ها و مراکز درماني، توسعه بهداشتي کشور و موفقيت در اولويت به پيشگيري بر درمان از ديگر دستاوردهاي پزشکي محسوب مي‌شود که مي‌توان از آن به‌عنوان انقلاب پزشکي نام برد.
رشد صنعت در کشور به قدري پرشتاب بود که علاوه بر احداث شهرک‌هاي صنعتي متعدد ، ساخت مجموعه‌های توليدي در روستاهاي نيز به يک برنامه مستمر تبديل شده است .
این در حالیست که ، علاوه بر افزايش تعداد کارخانجات لوازم خانگي و صنعتي ، ساخت هواپيما و بالگرد سبک و نيمه سنگين ، شاهد ساخت و تولید کشتي ، انواع خودروهاي سبک و سنگين، توسعه پالايشگاه ها ، مراکز پتروشيمي و ساخت بيش از ۴۰ کارخانه بزرگ نفت و گاز و پتروشيمي در سه دهه گذشته هستیم و قرار گرفتن جمهوري اسلامي ايران در رديف چهارمين کشور سازنده سد و ارائه انواع خدمات فني، عمراني و تخصصي در زمينه‌هاي مختلف به ساير کشورها ، برگ زرين ديگري از کتاب پر افتخار انقلاب اسلامي است.
ساخت انواع سلاح ها و تجهيزات نظامي ، انواع هواپيما و جت هاي جنگنده مافوق صوت رادارگريز (صاعقه و آذرخش)، آموزشي (پرستو، درنا، سيمرغ، شفق، تندر) ، خودکفايي در توليد انواع هواپيماهاي بدون سرنشين مدرن، ساخت انواع بالگرد(شاهد، شباويز ۲۰۷۵ و۲۰۶۱ و بالگرد ضد تانک ۲۰۹۱) و تعمير انواع هواپيما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهاني ، بخشي از دستاوردهاي صنعت هوايي است.
پيشرفت ايران در زمينه ساخت و توليد انواع موشک هاي بالستيک، دور برد زمين به زمين، زمين به هوا و انواع موشک هاي دريايي (مانند: موشک ماهواره بر سفير، شهاب، سجيل، موشک کروز) بقدري شگفت انگيز بوده، ايران را در رديف معدود کشورهاي دارنده فناوری ساخت موشک هاي فوق دقيق سطح به سطح قرار داده است.
ساخت زير دريايي، ناو ، ناوچه ، هاور گرافت ، قايق هاي تندرو ، پرنده، زره پوش ، تانک و خودکفايي در ساخت انواع تجهيزات و سلاح هاي سبک، نيمه سنگين و سنگين مانند: انواع خمپاره انداز و توپ هاي مدرن، انواع سامانه‌ها و سلاح هاي پدافند ضد هوايي ، مهمات سبک و سنگين ، توسعه صنايع مخابراتي، تقويت صنايع اپتيک و ساخت انواع دوربين هاي معمولي و ديد در شب و صدور برخي از اين محصولات به بیش از ۳۲ کشور جهان از ديگر دستاوردهاي صنايع نظامي محسوب مي شوند.
ايجاد و توسعه شبکه گاز شهري ، افزايش راه‌هاي اصلي و فرعي کشور از ۳۶ هزار کيلومتر به بيش از ۲۰۰ هزار کيلومتر، توسعه راه آهن از ۴ هزار کيلومتر به نزديک ۲۰ هزار کيلومتر و ساخت اولين مترو کشور در تهران و توسعه و تعميم آن به ساير شهرهاي بزرگ، ساخت و توسعه فرودگاه ها از ۲۲ فرودگاه به حدود ۱۰۰ فرودگاه، گسترش بنادر و ارتقاء ظرفيت آنها از ۱۰ ميليون تن به بيش از ۱۲۵ ميليون تن، ارتقاء کمی و کیفی پايانه هاي مسافري و باربري در اکثر شهرها و در اختيار داشتن بزرگترين ناوگان دريايي منطقه در حال حاضر ، دستاوردهاي ديگري است که در عرصه حمل و نقل رخ داده است.
علاوه بر اين؛ افزايش تعداد سدهاي مخزني کشور از ۱۳ سد به حدود ۵۰۰ سد، دستاورد فوق‌‍‌العاده بزرگ ديگري است که بايد از آن به عنوان انقلاب در عرصه آب کشور نام برد .
راه اندازي تلفن هاي همراه در کشور با بيش از ۵5 ميليون مشترک و ايجاد حدود ۶۰ هزار کيلومتر شبکه فيبر نوري ، ارتباط با تعداد زيادي از کشورهاي جهان، توسعه شبکه مخابراتي در اقصي نقاط شهري و روستايي کشور و افزايش تعداد مشترکين تلفني ثابت (خطوط تلفني مشغول به کار) از۸۵۰ هزار اشتراک در قبل از انقلاب به حدود ۲9000۰۰۰ اشتراک درحال حاضر و تعداد روستاهاي برخوردار از شبکه مخابراتي از ۳۱۲ روستا به بيش از ۵4۰۰۰ روستا و دفاتر خدمات الکترونيک به ۱۰۰۰ روستا که براي اولين بار ايجاد شده، دستاوردهاي بخش فناوري ارتباطات است.
در صنعت برق نه تنها کشور به خودکفايي۱۰۰% رسيده است ، بلکه با گسترش نيروگاه ها به يک صادرکننده نيز تبديل شده است. گستردگي قابل توجه شبکه‌هاي ‌انتقال نيرو و افزايش تعداد مشترکين از ۳۳۹۹۰۰۰ مورد در ابتداي انقلاب به حدود ۲۶ ميليون مشترک و برخورداري حدود ۵8000 روستا يعني ۹۹% روستاهاي کشور از نعمت برق، توفيق ديگري است که در اين بخش کسب شده است.
همچنين توسعه شبکه‌هاي توزيع آب آشاميدني با افزايش انشعابات از۷/۳ ميليون رشته (مشترک) در اوايل انقلاب به حدود 12 میلیون مشترک و تعداد شهرهاي برخوردار از شبکه آب بهداشتي از۴۵شهر به بيش از ۱۰۰۰ شهر و از چند صد روستا به حدود ۳4000 روستا در حال حاضر، از مهمترين دستاوردهاي خدماتي نظام اسلامي محسوب مي شود . اين در حالي‌است‌که تعداد شهر‌هاي برخوردار از سيستم فاضلاب در قبل از انقلاب حدود ۱۵ شهر با ۲۸۰۰ مشترک بوده است.
افزايش مستمري بگيران تأمين اجتماعي ، اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، مسکن مهر، توسعه صنعت توريسم، ايجاد و توسعه تعاوني ها، برگزاري انواع نمايشگاه‌هاي بين‌المللي ، افزايش ظرفيت ورزشگاه ها و فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتقاء سطح کيفي زندگي مردم از ديگر دستاوردهاي قابل توجه نظام مقدس جمهوري اسلامي در عرصه اجتماعي و خدماتي است.
بخش اقتصادي اگرچه بعد از انقلاب بواسطه ناجوانمردی های دشمنان ، با فراز و فرودهاي فراوان مواجه گشت، اما در نهايت با ايجاد و توسعه بازارهاي بورس ، مناطق آزاد تجاري، افزايش صادرات غير نفتي ، افزايش ميزان درخواست سرمايه گذاري خارجي ، رشد چشمگیر توليد ناخالص ملي کشور، از ارتقاء کمي و کيفي قابل توجهي برخوردار بوده است، به‌گونه‌اي‌که در رديف۲۰ کشور برتر جهان قرار گرفت .
افزايش سطح زمين هاي تحت پوشش آبياري از طريق احداث سدهاي مختلف ،توسعه کشاورزي و آبياري مکانيزه (قطره اي و باراني)،کشت نيشکر و دانه‌هاي روغني ، تولید گسترده گندم و افزايش سيلوها ، مواد پروتئيني و دامی در جهت نيل به خود کفايي از مواردي است که موجب شد جمهوري اسلامي ایران براي نخستین بار موفق به کسب نشان ملي و منطقه اي سازمان بهره وري آسيا گردد.
در شرایطی که دشمنان انقلاب اسلامی ایران با استفاده از تمام ابزار و امکانات نوين فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي ، امنيتي و نظامي تلاش دارند تا ما را فريب داده و از مسير خود منحرف سازند ، بایسته است بسیجی وار ، با همدلي و هم زبانی دولت و ملت ، ولایتمداری و گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب بودن ، مشارکت عمومي و حضور فعال آحاد مردم در تمامي عرصه هاي سازندگي و توسعه کشور توطئه دشمنان را خنثی نموده و پرچم ایران اسلامی را افراشته نگاه داریم.

(38 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *