مجید طلیمی/ مشاور عالی رسانه
توجه و بررسی وضعیت جهاني اقتصاد نشان می دهد كه رشد نوآوري، خلاقيت و كارآفريني ، استقرار محور های اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار تولید ملی ، مهم ترین راه بهبود شرایط اقتصاد كشور است.
این در حالی است که ؛ رسانه ها با توليد و توزيع مطلوب اطلاعات، نقش چشمگيري در ارتقاي آگاهي هاي گوناگون و ضروري بر عهده مي گيرند و جامعه را در نيل به تعالي و ترقي همه جانبه ياري مي كنند. اين وظيفه خطير به عهده رسانه هاست كه با ایجاد فضای مناسب، افكار عمومي جامعه را به سمت توسعه فرهنگ نوآوري، خلاقيت و كارآفريني سوق دهند.
رسانه عبارت است از يک وسيله ارتباط جمعي که امروزه با حضور و فراگیر شدن ابزار های مختلف در فضای مجازی و سرعت انتقال بسیار بالای اخبار ، دايره وسعتش بيش از پيش گشته است.
فراواني جمعيت، تمرکز گروه هاي وسيع انساني در شهرهاي بزرگ، شرايط خاص تمدن امروزی ، دستیابی آسان به اینترنت و ابزار های وابستگي ها و همبستگي هاي ملي و بين المللي، دگرگوني مباني فرهنگي، ترک سنت هاي قديمي و مخصوصا بيداري اسلامی از جمله عواملي هستند که روز به روز نياز انسان را به آگاهي از تمام حوادث و وقايع جاري محيط زندگي بيشتر مي کند، تا جايي که پيشرفت وسايل ارتباط جمعي و توسعه اقتصادي و اجتماعي و تحکيم مباني دموکراسي و تفاهم بين المللي لازم و ملزوم يکديگر شده اند.

دکتر نوبخت
در اين جوامع افراد کوشش مي کنند هميشه در جريان همه امور و مسائل اجتماعي قرار داشته باشند تا بتوانند به طور مستقيم يا غيرمستقيم نقش خاص خويش را در زندگي گروهي ايفا کنند. به همين جهت آگاهي اجتماعي از مهم ترين ويژگي هاي زمان معاصر به شمار مي رود و همين آگاهي است که انسان را به زندگي فردي و جمعي علاقه مند مي سازد و توجه او را به آزادي ها و مسووليت هاي وي جلب مي کند. به اين ترتيب در جامعه امروز يک فرد تنها موقعي مي تواند بهترين و مطمئن ترين امکانات و وسايل زندگي را براي زندگي گروهي به دست آورد که داراي معلومات و اطلاعات کافي، خط مشي هاي صحيح و افکار و عقايد سالم باشد و اين امر با استفاده از وسايل ارتباط جمعي، روزنامه ها، نشريات، کتب، سايت ها و نرم افزار های اطلاع رسانی قابل دسترسي است.
امروزه توجه صاحبان سرمايه نيز به سمت رسانه ها جلب شده است، چرا که از اين طريق با ارتباط اثر بخش با افکار عمومي مي توانند بازاري مناسب براي محصولات خود ايجاد کنند.
در گذشته هر آنچه را که توليد کنندگان عرضه مي نمودند فروخته مي شد، اما با افزايش توليد کنندگان بازار به سمت رقابتي شدن سير نمود و در اين حالت رسانه ها به عنوان ابزاري براي معرفي محصولات توليد شده به کار گرفته شدند و بدين ترتيب تبليغات به عنوان يک حرفه و يک پل ارتباطي بين رسانه و اقتصاد معرفي شد.
مردم جوامع امروز بدون استفاده از رسانه ها نمي توانند به زندگي عادي خود ادامه دهند و رسانه ها در زندگي فردي و اجتماعي انسان ها رخنه كرده اند. توليد و مصرف كالاهاي رسانه اي مثل روزنامه ها، مجلات، برنامه هاي راديو و تلويزيون و… با پيروي از قوانين اقتصادي صورت مي گيرد و صفت رسانه ها بخشي از فعاليت هاي اقتصادي را شامل گردیده است.در به کارگيري تفکر نظري رسانه در اقتصاد، نقش رسانه در تعاملات بين فعالان اقتصادي مختلف مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرد و رسانه ها خودشان به عنوان بستر برخورد توليدات و تقاضا در بازارهاي غيرشخصي عمل مي کنند. از حروف الفباي خط ميخي بابلي ها تا بيت هاي اينترنت، رسانه ها قابليت بستن قرارداد و تجارت غيرشخصي را داشته اند. از اين رو رسانه هميشه بخش مهم، اما بديهي اقتصادي مدرن بوده است.
بر این اساس ؛ نظام رسانه اي مبتني بر بازار، با گسترش روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات ، جايگاه خود را مستحکم تر مي کند و در نهايت به سمت بازار پيچيده اي حرکت مي کند که متکي بر حاکميت مصرف کننده است و در این محیط ، صاحبان کالا و خدمات ، فعالان اقتصادی و صنعتگران می توانند براحتی با مخاطب اصلی خود ارتباط سازنده ایجاد کرده و شاهد ارتقاء اقتصادی خود باشد. (642 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.