نشریه فایننشال تایمز اعلام کرد،‌ تجار آمریکایی آماده سرمایه گذاری در ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، پایگاه اینترنتی پرس تی وی روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در گزارشی تحت عنوان جشن سرمایه گذاران آمریکایی در ایران با وجود عدم قطعیت در رفع تحریم ها نوشت، مشاوران و سرمایه‌گذاران اقتصادی آمریکا به ایران آمده اند تا امکان تجارت خود را در این کشور، در صورت دستیابی به توافق هسته ای در ماه ژوئن، تسهیل کنند.

بر اساس این گزارش، گروهی از تجار آمریکایی پنج شنبه گذشته در اولین حضور تاجران این کشور در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 میلادی، با طرف‌های ایرانی در رستورانی در شمال شهر تهران ملاقات کردند و به بحث و بررسی ابعاد سرمایه‌گذاری در این کشور پرداختند.

فایننشال تایمز به ورود آرام و با احتیاط سرمایه گذاران اقصی نقاط جهان به ایران برای مراودات تجاری و توسعه همکاری با این کشور به محض رفع تحریم ها اشاره کرد و نوشت: «گفته می شود هیئت های ارشد تجاری آمریکا از شرکتهای هوانوردی و نفتی گرفته تا شرکت های صنایع غذایی در سال گذشته محتاطانه به ایران سفر کرده‌اند، یا در کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی با تجار و صاحبان صنایع ایران ملاقات داشته اند تا برای تجارت با یکی از بکرترین بازارهای جهان آماده شوند.» بر اساس این گزارش ، این در حالی است که حضور گروه 22 نفره از سرمایه گذاران و مشاوران اقتصادی آمریکایی در تهران و نشست روز پنج شنبه آن‌ها، اولین سفر آشکار سرمایه گذاران آمریکا به ایران به شمار می رود.

فایننشال تایمز درعین حال افزود، با وجود امیدواری‌ها موانعی در مسیر داد و ستد آمریکا با ایران وجود دارد.

به گزارش این نشریه انگلیسی، «ند لامونت» ، نامزد دموکرات سنای آمریکا در سال 2006 که به عنوان نماینده شرکت «لامونت دیجیتال سیستمز» در تهران حضور داشت، با اشاره به میسر نبودن مسیر تجارت آمریکا با ایران گفت: «هنوز برای تجارت با ایران مشکل‌وجود دارد. ما به این جا آمده ایم تا آن چه شاهد بودیم و به نظر ما به اوباما در [امضای یک توافق هسته ای] کمک می کند، بپردازیم.»

یک دیپلمات ارشد غربی مقیم تهران نیز در این‌باره با کنایه گفت: «تجار آمریکایی باید تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 منتظر باشند. فعلا آن‌ها آخرین گروه، و نه اولین گروهی هستند که به ایران آمده‌اند.»

(453 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *