رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات بهداشتی گفت: نزدیک به 100 درصد نیاز شیرآلات بهداشتی کشور از طریق تولید داخل تامین می‌شود اما واردات محدودی در خصوص کالاهای لوکس هم داریم که به دلیل افزایش نرخ دلار کاهش یافته است. همچنین 15 درصد شیرآلات بهداشتی توسط کارخانه‌های زیرپله‌ای متفرقه تولید می‌شود که باعث هدررفتن آب می‌شود.

محمد فرزاد  با اشاره به سابقه طولانی تولید شیرآلات بهداشتی در کشور اظهار کرد: پس از انقلاب با توجه به تاکید بر خودکفایی، تولید روز به روز افزایش یافت و در ابتدا کیفیت و قیمت تولید این کالا نیز بسیار مناسب بود و بازار خوبی هم برای صادرات داشتیم.

وی با اشاره به ضربه خوردن تولید از آزادسازی واردات افزود: به تدریج در سال‌های اخیر با آزادسازی واردات کالا، محصولات چینی در کشور بسیار زیاد شد. هرچند که ما از نظر قیمت قدرت رقابت داشتیم اما با توجه به تورم، قیمت تمام شده تولید در کشور روز به روز بالاتر رفت و کم کم قیمت‌ها بسیار متفاوت شد.

رییس انجمن صنفی تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی گفت: این در حالی بود که چین به تدریج بازارهای صادراتی ایران مثل آسیای میانه و کشورهای همسایه را نیز در اختیار خود گرفت. البته با این روند وزارت صنعت پس از مدتی تعرفه‌هایی را برای واردات این محصولات وضع کرد.

او با بیان اینکه با افزایش تعرفه‌ها دامنه قاچاق افزایش یافت، بیان کرد: به این ترتیب اگر مصرف سالانه را حدود 20 هزار تن در نظر بگیریم، زمانی که دلار با نرخ 1000 تومان مبادله می‌شد 60 تا 70 درصد شیرآلات بهداشتی کشور از طریق غیر رسمی وارد می‌شد.

فرزاد با بیان اینکه شیرآلات بهداشت مشمول استاندارد اجباری هستند، گفت: به تدریج با توجه به نداشتن خدمات پس از فروش و کیفیت نامناسب کالاهای وارداتی، مردم با مشکل مواجه شدند و به مصرف کالاهای داخلی روی آوردند. به ویژه از زمانی که دلار گران شد، واردات این محصولات کاهش یافت.

همچنین به گزارش ایسنا ، رییس انجمن صنفی تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی با انتقاد از ایجاد کارخانه‌های زیرپله‌ای متفرقه که بدون سازماندهی مناسب اقدام به تولید شیرآلات می‌کنند، اظهار کرد: پروژه مسکن مهر باعث افزایش تقاضا برای شیرآلات بهداشتی شد و به همین دلیل تولید کنندگان متفرقه زیرپله‌ای شروع به کار و گرفتن مجوز کردند که بعضا کار خود را با تولیدات بی‌کیفیت یا مونتاژ کالاهای خارجی انجام می‌دادند.

او با اشاره به تعداد زیاد این دسته از تولید کنندگان گفت: در حال حاضر تعداد کارخانه‌های متفرقه به بیش از 200 تا 300 مورد رسیده و ما نیز از طریق مراجع قضایی بسیار پیگیری کردیم اما هنوز به جایی نرسیدیم.

فرزاد با بیان اینکه وقتی در یک صنعت تعداد تولیدکنندگان زیاد باشد برای رقابت، کیفیت خیلی کنترل نمی‌شود، گفت: ما نمی‌گوییم این کارخانه‌ها حذف شوند اما باید آن‌ها را سازماندهی کرد، چرا که در حال حاضر 10 تا 15 درصد شیرهای تولید شده دارای مشکلاتی هستند که سبب هدر رفتن آب می‌شوند.

وی ادامه داد: برای تولیدکنندگان متفرقه باید نظارت و کنترل دقیق تعریف شود؛ به طوری که حق و حقوق کارخانه‌داران بزرگ که سرمایه خود را در راه تولید گذاشته‌اند پایدار بماند وگرنه این صنعت دچار آسیب جدی خواهد شد.

رییس انجمن صنفی تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی با اشاره به صادرات تولیدات داخلی به کشورهای عراق، افغانستان و… گفت: در حال حاضر حجم صادرات ایران حدود 800 تا هزار تن است که باید برای افزایش صادرات برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود.

این در حالیست که سید مازیار میر کارشناس مدیریت بازرگانی خاطر نشان کرد : در راستای تحقق شعار تولید ملی ، ارتقاء آگاهی رشد کیفیت تولیدات ، افزایش ضریب اطمینان مصرف شیرآلات داخل نسبت به مشابه خارجی آن و اعتماد سازی  ارتباط تولیدکنندگان با مصرف‌کنندگان شیرآلات بهداشتی ضروری است .

(190 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *