“زبان بدن” تکنیک و تاکتیتی  بسیار مهم در انتقال پیام در مذاکرات است که هرگز از قلم سیاستمداران حرفه‌ای جا نخواهد افتاد.

این رفتار غیر کلامی در ارتباطات بین‌الملل و دیپلماتیک بیشترین اهمیت را دارد و معمولا مشاوران  در این مورد به سیاستمداران  تذکرات جدی می دهند. در محافل دیپلماتیک و نیز در دیدار‌های دوجانبه و چندجانبه میان دیپلمات‌ها و سران کشور‌ها، نوع نشستن، سخن گفتن و رفتار کردن هر طرف، حاکی از نوع موضع آنان در برابر هم و نیز فرستادن پیام به طرف مقابل به صورت غیرمستقیم است.

برسی زبان بدن برای رسانه‌ها و خبرنگاران جذابیت خاص خود را دارد و این جذابیت زمانی دو چندان خواهد شد که مناسبات دیپلماتیکی از حساسیت بیشتری برخوردار باشند در نتیجه لنزهای دوربین زوم‌تر خواهد شد.

پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‎ای ایران و 1+5 فصل تازه روابط کشورها به سرخط خبری رسانه‌ها تبدیل شد که در این میان باز شدن رفت و آمدهای دیپلماتیک نیز اهمیت بسیار دارد.

هوشیاری تشریفات وزارت خارجه

در سفر “لوران فابیوس” وزیر امورخارجه فرانسه به ایران در کنار اما و اگرهای خود شاهد هجمه‌ای از این پیام‌های دیپلماتیکی بودیم، تیم تشریفات وزارت امورخارجه کشورمان در استقبال از فابیوس با توجه به خیلی از مسائل استقبال گرم بیش از حدی را به جای نیاوردند !

نکته‎‌ای که در محافل به آن اشاره شده است ایستادن وزیر امورخارجه کشورمان در بالای پله‌ها و پایین نرفتن از آن در تالار آینه است در حالی که در استقبال دیگر میهمانان وزارت خارجه بعضا شاهد عکس این امر بوذیم.

:«يّتذئ.مذسلمکنثلت.سثا

دری که برای فابیوس چارطاق باز نبود!

در آداب دیپلماسی هیچ چیز بی مفهوم نیست حتی درهای پشت سر میهمانانی که برای کنفرانس مطبوعاتی به وزارت خارجه می‌آیند!

روز گذشته و بهگزارش yjc در کنفرانس مطبوعاتی وزیر امورخارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد باز بودن جفت درها بودیم که قطعا حاوی پیام و مطلبی بود و شاید بتوان به روابط دو طرفه و باز دو طرف اشاره کرد همچنین گفتمان و روند نشست نیز مهر تاییدی بود از این موضوع.

:«يّتذئ.مذسلمکنثلت.سثا

این درحالی است که در نشست مطبوعاتی امروز وزرای خارجه ایران و فرانسه شاهد باز بودن تنها یک در هستیم و از این موضوع نیز کارشناسان برداشت‌های متفاوتی دارند از جمله اینکه راه‌های ارتباط ایران و فرانسه چندان هموار نیست و چارچوب‌های بسته همچنان وجود دارد.

:«يّتذئ.مذسلمکنثلت.سثا

زبان بدن ظریف باز هم حاضر جوابی خود را به رخ کشید

شاید کمتر کسی در اصحاب رسانه باشد که حرکت گستاخانه دیوید کامرون در دیدار با رئیس جمهور کشورمان را که بر خلاف عرف دیپلماتیک پاهایش را روی هم انداخته بود را به یاد نداشته باشد، این حرکت  نشانه ای است از بی احترامی و نگاه از بالا که دکتر ظریف با هوشمندی پاسخ مقابل را با حرکت مشابه می دهد و چون از نظر مقام، وزیر خارجه پایین تر است این پاسخ درخور توجهی  است.

:«يّتذئ.مذسلمکنثلت.سثا

در دیدار وزیر امورخارجه فرانسه با دکتر روحانی نیز شاهد تکرار شدن چنین موضوعی بودیم که سکاندار دستگاه دیپلماسی کشورمان با دیدن این حرکت از سوی فابیوس فورا پای خود را روی پا می‌اندازد تا بار دیگر حاضر جوابی خود را در دیپلماسی زبان بدن به رخ کشد که این موضوع نیز واکنش درخور توجهی است.

:«يّتذئ.مذسلمکنثلت.سثا

برخی نیز می‌گویند در میان این پیام‌ها رد و بدل شده بسیار دقت شده بود تا فرش قرمزی جلو پای فابیوس انداخته نشود و هنگامی که عکس‌ها را واکاوی کردیم صحت این امر تا حدودیی مشخص شد.

(789 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.