یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های صنعتی ایران با سابقه 60 ساله، این روزها در حالی تعطیل و بر در آن قفل زده شده است که پانزده سال پیش برای حل مشکلش دست به دامن هیأت حمایت از صنایع شد، اما این هیأت به جای اقدام 6 ماهه، پس از 12 سال کارخانه را با 4 میلیارد تومان بدهی به صاحبش برگردانده است.

 یکی از با سابقه‌ترین واحدهای صنعتی کشور در شرایطی با مشکل تولید و بدهی بالای خود دست و پنجه نرم می‌کند که ظاهراً حل این مشکلات حتی از دست غول چراغ جادو هم بر نمی‌آید، کارخانه چراغ‌های علاء الدین، برندی که روزی تولیداتش گرمابخش خانه‌ها بود و آرزو می‌رفت امروز موزه‌ای از لوازم خانگی گرمایشی قدیم و جدید را در خود جای داده و سیر تحول تولید در این حوزه را بتوان در آن مرور کرد،اما امروز حکایت دیگری دارد

محمود یاوری مدیر عامل شرکت علاءالدین ایران با حضور در خبرگزاری فارس در این مورد گفت: سال 73 این کارخانه را از طریق بورس خریداری کردیم و به دلیل مشکلاتی که در تولید و اداره آن داشتیم، در سال 79 از هیأت حمایت از صنایع خواستیم تا مشکل کارخانه را برطرف کند و در آن زمان، کارخانه به این هیأت سپرده شد.

وی ادامه داد: وظیفه هیأت حمایت از صنایع این بود که در مدت 6 ماه نسبت به حل مشکل واحدهای صنعتی بخش خصوصی اقدام کرده و پس از گذشت این مدت، کارخانه را به صاحبان آن تحویل دهد، اما در مورد شرکت علاءالدین این دوره 6 ماهه به 12 سال رسید.

به گزارش فارس،یاوری تصریح کرد: عملکرد هیأت حمایت از صنایع باعث شد تا 700 کارگر کارخانه بیکار شوند، بخشی از ماشین‌آلات کارخانه نیز تحت عنوان ضایعات به فروش رفت و علاوه بر این، 20 هزار متر از سالن‌های کارخانه نیز به بخش خصوصی برای انجام فعالیت اقتصادی مانند رنگ کردن اتاق خودرو اجاره داده شد.

یاوری افزود: اواخر دولت دهم به ما گفتند که برای تحویل کارخانه اقدام کنیم و ما حدود 3 سال پیش کارخانه را تحویل گرفتیم.

 


علاءالدین در خانه استاد شهریار که اکنون تبدیل به موزه شده است

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته، از سوی هیأت حمایت از صنایع دو فقره وام 300 و 500 میلیون تومانی به نام کارخانه علاءالدین از بانک‌های ملی و صادرات گرفته شده بود، گفت: وام 300 میلیون تومانی در ابتدای تحویل کارخانه به هیأت حمایت از صنایع در سال 79 از بانک اخذ شده و وام 500 میلیون تومانی نیز در سال 81 که باز هم کارخانه در اختیار هیأت حمایت بود، دریافت شده است.

وی ادامه داد: این وام‌ها در شرایطی با مصوبه دولت، به اسم کارخانه گرفته شده که از نظر ما هیچ رقمی از آن در کارخانه هزینه نشده است.

مدیر عامل شرکت علاءالدین تصریح کرد: در حال حاضر مبلغ وام با جریمه پرداخت آن به 4 میلیارد تومان رسیده است که سیستم بانکی آن را از ما مطالبه می‌کند.

به گفته وی، این وام‌ها به نام شرکت پرداخت شده اما در شرکت هزینه نشده است که ما در این مورد به قوه قضاییه شکایت کرده‌ایم و منتظر رأی دادگاه هستیم.

وی با بیان اینکه چهارشنبه هفته پیش از سوی هیأت حمایت از صنایع، به کارخانه مراجعه کردند و به در آن قفل زدند، گفت: به ما اعلام کردند که این قفل زمانی باز خواهد شد که وام دریافت شده را پرداخت کنیم.

یاوری با بیان اینکه کار هیأت حمایت از صنایع، پشتیبانی از بخش تولید است، افزود: مسئولان کلانتری به ما گفتند که قفل کارخانه را باز کنیم اما من این قفل را باز نمی‌کنم تا وزیر 80 ساله صنعت خودش این قفل را باز کند و مشکل ما برطرف شود.

به گفته وی، وام 500 میلیون تومانی دریافت شده برای کارخانه در تاریخ 24 اسفند 81 از بانک‌ها اخذ شده و طبق اسناد موجود، در 27 اسفند همان سال یعنی سه روز بعد از دریافت وام، از شرکت خارج شده و بابت خرید ماشین‌آلات لازم برای تولید کولر آبی هزینه شده، در حالی که چنین تجهیزاتی به کارخانه وارد نشده است.

وی با بیان اینکه شرکت علاءالدین با سابقه 60 ساله جزء اولین شرکت‌های صنعتی ایجاد شده در ایران است، گفت: سالها گرمای خانواده‌های روستایی و شهری را تأمین کردیم و گرمابخش کشور بودیم، ولی در حال حاضر با مشکل روبه‌رو هستیم.

مدیر عامل شرکت علاءالدین در مورد ادامه فعالیت این کارخانه نیز گفت: برای یکی از شرکت‌های تولیدکننده کولر آبی داخل، محصول تولید می‌کنیم که با برند همان شرکت در بازار عرضه می‌شود و علاوه بر این، برای تولید رادیاتور، پکیج و بخاری گازی نیز با شرکت‌های ایتالیایی و همچنین ایران خودرو مذاکراتی را انجام داده‌ایم.

یاوری تأکید کرد: فشار بر کارخانه در دولت فعلی بیشتر شده و از ما می‌خواهند تا وامی را که به ما نرسیده، بازپرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه با آمدن گاز به شهرها و روستاها، محصولات علاءالدین که نفتی بودند، خریداری نداشتند، گفت: البته باز هم تولید چراغ‌های علاءالدین برای صادرات به افغانستان و عراق و همچنین مصارف سازمان هلال‌احمر در حوادث غیرمترقبه صورت می‌گرفت.

(172 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *