در حالی که ایران بهترین نوع چرم دامی سبک را در اختیار دارد، یک عضو انجمن صنایع چرم ایران گفت: برخی سودجویان، اجناس تقلبی و چرم‌های مصنوعی را به عنوان برندهای مطرح بین‌المللی با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند که به سلامتی انسان و محیط زیست صدمه می‌زند.

مهدی یوسفی‌فر ، با بیان این‌که ایران 12 درصد از جمعیت دامی چرم سبک دنیا را در اختیار دارد، اظهار کرد: به طور کلی چرم شامل سه دسته سبک (گوسفندی و بزی)، نیمه‌سنگین (شتر‌مرغ و پرندگان) و چرم سنگین (گاو، گاومیش و بوفالو) می‌شود که ایران در زمینه‌ چرم سبک 12 درصد از جمعیت دام سبک را در اختیار دارد.

به گفته وی دام سبک ایران از جمله مرغوب‌ترین دام‌های دنیاست که از چرم سبک آن برای تولید برخی از انواع کیف‌ و لباس استفاده می‌شود.

این عضو انجمن صنایع چرم ایران با بیان این‌که صادرات بی‌رویه مواد اولیه در سال‌های اخیر رونق گرفته است، گفت: از سوی دیگر محصول نهایی تا حدودی مغفول مانده و قیمت تمام شده برای تولید آن نیز بالاست.

وی با بیان این‌که تولید‌کنندگان داخلی چرم باید در زمینه مد و طراحی بسیار کار کنند، اظهار کرد: اگر چرم به خوبی فرآوری و دباغی شود، نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به عنوان یک کالای لوکس حساب می‌شود که از استحکام کافی برخوردار بوده و می‌تواند در دوره‌های چهار تا پنج ساله نیز مورد استفاده قرار گیرد.

یوسفی‌فر درباره‌ گران‌ بودن قیمت محصولات چرمی در کشور ادامه داد: با توجه به این‌که این محصولات با دست تولید می‌شوند و از سوی دیگر گران‌ بودن مواد اولیه، نیروی انسانی و به طور کلی قیمت تمام شده ذاتا در مقایسه با محصولات مشابه گران‌تر هستند و ممکن است تا دو و سه برابر قیمت نیز برسند.

fبه گزارش ایسنا این عضو انجمن صنایع چرم ایران با انتقاد از ورود فروشگاه‌هایی با برند‌های مطرح بین‌المللی به بازار چرم گفت: ورود فروشگاه‌ها با برند‌های مطرح بین‌المللی که بعضا مغازه‌های پر زرق و برق در کشور باز می‌کنند به تولید داخلی صدمه زده در حالی که تقریبا تمامی این فروشگاه‌ها هیچ‌گونه گواهی بین‌المللی به عنوان نمایندگی رسمی از این برندها ندارد.

وی افزود: تقریبا می‌توان گفت این برندها هیچ کدام محصولات اصلی نیستند و بعضا چرم‌های مصنوعی برای محیط زیست و سلامتی انسان نیز بسیار مضر است. این در حالی است که این محصولات با قیمت‌های چندین برابر چرم‌های داخلی فروخته می‌شود.

(47 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *