رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سند تحول آموزشی کشور گفت: باید تلاش شود تا این سند به فهم مشترک در کشور تبدیل شود.

لاریجانی در گردهمایی وزیر آموزش و پرورش و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور با اشاره به سند تحول آموزشی کشور گفت: خوشبختانه هم اکنون آموزش و پرورش سند تحول آموزشی دارد که از این نظر از دیگر دستگاهها جلوتر است.

وی افزود: در این زمینه زحمات زیادی کشیده و نقشه راه هم طراحی شده که این مسئله سند تحول را یک پله به مرحله اجرا نزدیک تر کرده است اما اجرای تحول در این بخش نیاز به همراهی و همگرایی مردم ، معلمان و دستگاههای اجرایی دارد که من اکنون چنین چیزی را در کشور نمی بینم و یک گفتمان مسلط در کشور برای تحول بخش آموزش وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تا همگرایی برای تحول آموزشی درکشور پدید نیاید قطعاً با نگارش متن و تزریق پول مشکلی حل نخواهد شد زیرا یک پای قضیه معلمان ، دستگاههای اجرایی و خانواده ها هستند که باید به آموزش و پرورش کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، لاریجانی با بیان اینکه سند تحول آموزشی کشور خوب تنظیم شده است خطاب به وزیر و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور گفت: باید اولویتهایی را از سند تحول آموزشی استخراج و با استفاده از ظرفیت رسانه ها بویژه رسانه ملی آن را به یک جریان وفاق در کشور تبدیل کنیم تا بتواند در بخش آموزشی کشور تحول ایجاد کند.

وی افزود: قطعاً‌ همیشه داشتن چشم انداز مثبت به تحول کمک می کند تا منابع اخذ و درست هزینه شود.

منجی آموزش و پرورش معلمان هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: نجات‌دهنده بخش آموزش و پرورش کشور معلمان هستند.

علی لاریجانی افزود: باید برای رفع مشکلات آموزش و پرورش بر روی معلمان کار کرد و از این طریق به منظور کیفی کردن آموزش کشور باید روی معلمان سرمایه‌گذاری شود.

وی اضافه کرد: در بحث اسلامی کردن دانشگاه‌ها نیز من در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفتم که باید محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها را استادان دانشگاه قرار داد و در این صورت است که اسلامی شدن دانشگاه‌ها محقق می شود و در غیر این صورت این هدف عملی نخواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید از دل سند تحول آموزشی کشور اولویت‌هایی برای برنامه ششم توسعه کشور استخراج شود تا خانواده‌ها آنها را بپذیرند تا از این طرح تحول آموزشی در کشور عملی شود.

وی افزود: تا این مسئله در دل مردم قرار نگیرد تحول رخ نخواهد داد اگر چه بی‌تردید محور تحول آموزشی کشور بر دوش معلمان است و پس از معلمان، مدیران مدارس و بخش‌های سازمان دهنده آموزش و پرورش ایفای نقش می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین پیشنهاد داد که روی دانشگاه فرهنگیان کار شود.

آقای لاریجانی افزود: هم اکنون 42 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور فاقد کار هستند که بخش بزرگی از آنان را افراد مستعد و دارای ابتکار تشکیل می‌دهند که ما می توانیم از این ظرفیت بزرگ برای توسعه بخش آموزشی کشور استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: تربیت معلم متناسب با شرایط پنج دهه پیش کشور بود که اقتضا می کرد از دیپلم افرادی را جذب و آنان را به عنوان معلم تربیت کند اما هم اکنون شرایط کشور تغییر کرده است و ظرفیت‌های جدیدی برای بهره گیری در بخش آموزشی کشور داریم.

(50 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *