وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها ۴۰ درصد بیکاران را تشکیل می دهند.

علی ربیعی در حاشیه چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال در جمع خبرنگاران افزود: باید به عرضه و تقاضا در بازار کار توجه شود که از نیمه دوم سال 92 در شورای عالی اشتغال مطالعات در این زمینه صورت می گیرد.
وی گفت: در برنامه ریزی ها باید به عرضه و تقاضا در بازار کار توجه شود تا به یک اشتغال پایدار دست یابیم.
ربیعی اضافه کرد: با توجه به رکود 56 درصدی و سرمایه بر بودن اشتغال زایی صنایع سرمایه بر در سال‌های ابتدایی خروج از رکود، اشتغال در کشور به موضوعی پیچیده تبدیل شده است.
وزیر کار اعلام کرد: تاخیر نیروی کار (پس از چهار سال تحصیل در دانشگاه) برای ورود به بازار کار از دیگر مسائل مسیر پر پیچ و خم اشتغال در کشور است.
ربیعی گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان میانجی برای هماهنگی عرضه و تقاضا در بازار کار در شورای عالی اشتغال شناخته شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر تعاون افزود: اشتغال به عنوان توانمندسازی برای زندگی با کرامت ایرانیان مورد توجه دولت است.
ربیعی با اشاره به کمبود بودجه، گفت: دولت فقط به زمینه های سرمایه ای اشتغال توجه ندارد بلکه زمینه های غیر سرمایه ای ایجاد اشتغال را نیز تسهیل می کند.
وی عنوان کرد: نیاز کشور به اشتغال انبوه، اولویت ایجاد اشتغال در بنگاه های کوچک است.
ربیعی گفت: مهارت آموزی برای افزایش بهره وری نیروی کار و ایجاد زمینه های اشتغال در دولت، شورای اشتغال و ستاد مشاوران رئیس جمهور مطرح شده است.
وزیر تعاون با اشاره به تخصیص بودجه در مجلس شورای اسلامی برای مهارت آموزی، افزود: براساس یک طرح کشوری که به صورت آزمایشی آغاز شده است، سازمان آموزش فنی و حرفه ای بر اساس آمایش های محلی و استانی و نیاز هر استان با اولویت فارغ التحصیلان بومی دانشگاه ها، مهارت آموزی می کند.
ربیعی گفت: این آموزش های مهارتی به صورت سیار در کانکس های مجهز و با کمک تلفن های همراه صورت خواهد گرفت.
وی افزود: نیاز سنجی از کارآفرینان برای تعیین مهارت‌های مورد نیاز آنان نیز صورت خواهد گرفت و آموزش های مهارتی درکنار کارگاه ها به منظور مهارت افزایی و افزایش بهره وری نیروی کار صورت خواهد گرفت .
ربیعی گفت: آموزش کارآفرینی در کنار مهارت آموزی به سه گروه کارفرمایان فعال،کارفرمایان بالقوه و افراد جویای کار در سطح استان ها با تلاش سازمان آموزش فنی و حرفه ای صورت می گیرد.
وی درباره برگزاری همایش بین المللی مهارت آموزی نیز گفت: این افتخار ایران است که با وجود تحریم ها، مرکز منطقه ای مهارت آموزی شده است و تاکنون هفت کشور متقاضی تربیت مربی برای مهارت آموزی در کشورمان شده اند.
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره بیمه افزود: فقط افراد شاغل بیمه دارند و برای بیمه بزرگ بیکاری به اعتبار مناسب نیاز است که از محل هدفمندی تامین نشده است.
وزیر تعاون گفت: تلاش دولت کمک به بیمه پایدار و ایجاد اشتغال با کمک به سهم بیمه کارفرما در کارگاه های کمتر از پنج نفر نیروی کار است.

(40 بازدید)

انتهای مطلب //

بهره برداری از مطالب وب سایت talimi.net با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *